30
سه شنبه, نوامبر
سه شنبه 9 آذر 1400 Tuesday 30 November 2021 24 ربیع‌الثانی 1443

رهبر جمهوری اسلامی در حساب توییتر فارسی خود صرفا به قابل حل کردن مسائل تحریم با روشی غیر از مذاکره اشاره کرده اما درباره این که راه حل مذکور چیست، هیچ اشاره‌ای نداشته است.

نوشتار

آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی گفته تحریم‌ها «قابل علاج» هستند اما راه حل، «عقب‌نشینی در برابر امریکا» نیست.

 رهبر جمهوری اسلامی در حساب توییتر فارسی خود صرفا به قابل حل بودن تحریم‌ها با روشی غیر از مذاکره اشاره کرده اما درباره این که راه حل مذکور چیست، هیچ اشاره‌ای نداشته است.
توییتر خامنه‌ای نوشته است: «آیا تحریم قابل علاج است؟ جواب این است که قطعاً قابل علاج است. جواب دوم این هست که قطعا این علاج، این نیست که در مقابل آمریکا عقب‌نشینی کنیم. به طور طبیعی وقتی شما در مقابل کسی که اهل تجاوز و زیاده خواهی است عقب نشستید، او می‌آید جلو.»

در نگاه آیت‌الله خامنه‌ای، عقب‌نشینی مترادف مذاکره است و مذاکره در برابر ایالات متحده هم از دید او باعث فشار بیشتر می‌شود. روش حکومت‌گری رهبر جمهوری اسلامی در داخل هم در این ۳۱ سال با همین تئوری بوده است؛ مقاومت در برابر هر خواسته شهروندان که مبادا نشان دادن نرمش باعث طرح خواسته‌های تازه‌تر شود.

Khamenei 1

توییت آیت‌الله خامنه‌ای

از دید رهبر جمهوری اسلامی، علاج تحریم‌های امریکا هر چه باشد، از راه مذاکره به دست نخواهد آمد؛ روشی که او یک بار به صورت پنهانی و سپس علنی آزموده و از آن نتایج ملموسی هم گرفته که همان توافق «برجام» و رفع تحریم‌های بین‌المللی، از جمله تحریم‌های سازمان ملل متحد بوده است.

علی‌رغم موفقیت نسبی مذاکره با ایالات متحده، رهبر جمهوری اسلامی در چهار سال اخیر به طور پی در پی هر روزنه‌ای را برای تماس با امریکا و کاهش رنج و آلام ایرانیان مسدود کرده است. اما در برابر این، هیچ راهی پیش پای دولت یا چشم‌اندازی در برابر ملت باقی نگذاشته است تا ایرانیان بتوانند پس از ۴۰ سال تحریم و فشار، به صورت عادی زندگی کنند و دست کم آینده کوتاه مدت آن‌ها قابل پیش‌بینی باشد.

دولت «دونالد ترامپ» در آخرین هفته‌های خود قرار دارد و اینک کمتر از ۱۰۰ روز به انتخابات ریاست جمهوری امریکا باقی مانده است. چند هفته مانده تا مشخص شدن رییس جمهوری بعدی، ایالات متحده زمان طلایی برای آیت‌الله خامنه‌ای است تا با گشودن باب مذاکره، از فرصتی که انتخابات امریکا پدید آورده است، برای کم کردن مسایل ایرانیان استفاده کند. مذاکره با ایران برای کمپین انتخاباتی ترامپ و حتی رقیب او، «جو بایدن»، می‌تواند یک موفقیت مهم و تاثیرگذار در انتخابات باشد.

پس از برگزاری انتخابات، شانس موفقیت مذاکره با امریکا کاهش پیدا خواهد کرد چرا که دو رقیب انتخاباتی به چنین امتیازی احتیاج ندارند. اگر ریاست جمهوری ترامپ ادامه پیدا کند، به احتمال قریب به یقین کمپین فشار حداکثری برای عادی شدن رفتار حکومت ایران ادامه پیدا خواهد کرد و اگر جو بایدن به ریاست جمهوری برسد، از هم اکنون اعلام کرده است که ضرورتی برای کاهش تحریم‌ها نمی‌بیند.

اگر تحریم واقعا «علاج» داشت، در ۴۰ سالی که جمهوری اسلامی با آن دست به گریبان بوده است، به ویژه زمانی که تحریم‌ها تا این اندازه شدید نبودند و بنیه اقتصادی و توان ملی، از جمله نرخ رشد سالانه مثبت بودند، توانسته بود آن را به کار ببندد. اکنون رشد اقتصادی به زیر صفر رسیده است و حتی به گفته مقام‌های اقتصادی که سابقا در دولت سمت داشتند، عوامل رشد و توسعه در ایران در حال از بین رفتن است. در یک فقره به عنوان مثال، شرایط به قدری سخت شده که چین و روسیه هم که جمهوری اسلامی به پشتیبانی آن‌ها امیدوار است، مراودات مالی و بانکی با ایران را متوقف کرده‌اند.

کمتر از ۱۰۰ روز باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا، یکی از فرصت‌های دیگری است که می‌توان از آن برای کم کردن رنج مردم ایران استفاده کرد.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

آخرین اخبار

با آبونمان در خبرنامه رایگان میگن نیوز از آخرین پیشبردها در تارنما با خبر شوید