30
پنج شنبه, نوامبر
پنجشنبه 9 آذر 1402 Thursday 30 November 2023 17 جمادی‌الاول 1445

جهانگرایان همچنان پشت پرده مشغول دخالت در کشور های جهان سوم هستند

خاور میانه

رسانه‌های غربی از یک گزارش سازمان ملل خبر داده‌اند که به پروژه‌ای مخفی در لیبی پرداخته است. طبق این گزارش، شرکت‌های امنیتی خارجی قصد داشته‌اند در راستای کمک به ژنرال حفتر از ورود کشتی‌های ترکیه به لیبی جلوگیری کنند.

مطابق گزارش سازمان ملل متحد از قرار معلوم شرکت‌های امنیتی خصوصی در حال اجرای پروژه‌ای محرمانه در لیبی بوده‌اند. بر این اساس، امارات متحده عربی هدایت این پروژه را بر عهده داشته است.

خبرگزاری‌های آلمان و بلومبرگ روز دوشنبه پنجم خرداد (۲۵ مه) گزارشی بر پایه گزارش سازمان ملل منتشر کردند. بر این اساس، گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که گروهی از شرکت‌های امنیتی خصوصی در جنگ داخلی لیبی از ژنرال حفتر، ژنرال شورشی و فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" پشتیبانی می‌کنند.

ماموریت در پوشش کارشناسان علمی

آژانس خبری آلمان توانسته به گزارش حدود هشتاد صفحه‌ای سازمان ملل متحد دست پیدا کند. بر اساس این گزارش، در اواخر ژوئن ۲۰۱۹ (حدود ۱۱ ماه پیش) یک هیئت دست‌کم ۲۰ نفره در پوشش "کارشناسان علمی" از کشورهای استرالیا، فرانسه، مالت، آفریقای جنوبی، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا با هواپیمای باری وارد امان، پایتخت اردن شده است. ماموریت این هیئت "تحقیقات بزرگ ژئوفیزیکی" در لیبی عنوان شده بود؛ موضوعی که در گزارش سازمان ملل اما از آن به عنوان فقط یک "داستان پوششی" نام برده شده است.

طبق این گزارش، این افراد از اعضای شرکت‌های خصوصی امنیتی هستند و مقصد آنها شهر بنغازی، در شرق کشور جنگ‌زده لیبی بوده است. بنغازی در واقع مقر نیروهای ژنرال حفتر است. این ژنرال شورشی از بیش از یک سال پیش حمله به طرابلس، پایتخت لیبی را از این منطقه هدایت می‌کند. هدف او سرنگونی دولت لیبی است.

مناطق غربی لیبی در دست دولت وحدت ملی به ریاست فائز السراج است. مقر این دولت در طرابلس است. دولت السراج از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود. بخش عمده شرق و جنوب لیبی در دست نیروهای وابسته به ژنرال حفتر است. حفتر از جمله از سوی امارات متحده عربی، روسیه، فرانسه و مصر پشتیبانی می‌شود.

تا کنون خبرهای زیادی از تحویل غیرقانونی سلاح و تجهیزات نظامی به نیروهای حفتر منتشر شده است. در گزارش اخیر سازمان ملل نیز به یک "شرکت امنیتی روسی" اشاره شده که حدود ۱۲۰۰ شبه نظامی در لیبی مستقر کرده است.

قطع مسیرهای تأمین سلاح و تجهیزات

ارسال تسلیحات کمکی به ژنرال حفتر از طرق مختلف به طور مخفیانه همچنان ادامه دارد. به رغم تحریم سازمان ملل تحویل سلاح و تجهیزات نظامی به دولت وحدت ملی فائز السراج نیز از سوی آنکارا به صورت مستند افشا شده است. ایتالیا، قطر و ترکیه از دولت وحدت ملی لیبی در طرابلس حمایت می‌کنند.

در گزارش سازمان ملل ماموریت "هیئت علمی" یادشده مورد توجه قرار گرفته است. کارشناسان سازمان ملل از اعضای این هیئت به عنوان "مزدور" نام نمی‌برند و هدف مأموریت آنها را قطع مسیر دریایی ارسال سلاح از ترکیه به دولت وحدت ملی در طرابلس خوانده‌اند.

هلیکوپترهای جنگی و قایق‌های خریداری‌شده

سازمان ملل در چندین گزارش پیش از این نیز فعالیت مزدوران خارجی در لیبی را ثبت و تأکید کرده بود که ممنوعیت ورود تسلیحات به لیبی چندین بار نقض شده است و تسلیحات نظامی از راه‌های مختلف از جمله ترکیه، وارد این کشور می‌شود.

در آوریل سال میلادی جاری (۲۰۲۰) رویارویی نظامی بین ژنرال حفتر و دولت مرکزی لیبی بار دیگر شدت گرفت. اتحادیه اروپا برای مانع‌شدن از گسترش جنگ در لیبی، صدور جنگ‌افزار به این کشور را ممنوع کرده است.

در یک کنفرانس بین‌المللی در ماه ژانویه در برلین، کشورهای خارجی درگیر در جنگ داخلی لیبی متعهد شدند که به پشتیبانی طرفین درگیری ادامه ندهند و از تحریم تسلیحاتی موجود پیروی کنند. اما تا کنون صادرات سلاح به لیبی و نبردها در این کشور همچنان ادامه دارند.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

آخرین اخبار

با آبونمان در خبرنامه رایگان میگن نیوز از آخرین پیشبردها در تارنما با خبر شوید