19
یکشنبه, می
يكشنبه 30 ارديبهشت 1403 Sunday 19 May 2024 11 ذی‌القعده 1445

تظاهرات در بیروت؛ معترضان خواهان رفع مشکلات اقتصادی و خلع ‌سلاح حزب‌الله شدند

خاور میانه

صدها لبنانی در اعتراض به مشکلات اقتصادی این کشور در مرکز شهر بیروت دست به تظاهرات زدند. معترضین همچنین خواهان خلع سلاح شبه‌نظامیان حزب‌الله شدند.

 در این تظاهرات بین مخالفان و طرفداران حزب‌الله درگیری‌های خشونت‌بار رخ داد. نیروهای امنیتی که برای کنترل درگیری‌ها به صحنه آمده بودند به سمت معترضین گلوله پلاستیکی و گاز اشک‌آور شلیک کردند. به گفته صلیب سرخ لبنان، در این درگیری‌ها ۳۷ نفر زخمی شدند.

کانون تظاهرات میدان شهدا در مرکز بیروت بود. برخی از معترضین سطل‌های زباله را آتش زدند و به یک فروشگاه لوازم خانگی حمله کردند و با آتش زدن تعدادی مبلمان خیابان را بند آورند.

از سوی دیگر، رهبران سیاسی و مذهبی لبنان نسبت به وقوع درگیری‌های فرقه‌ای در این کشور هشدار دادند. روز شنبه صدای شلیک گلوله از برخی محله‌های بیروت شنیده شد.

حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان، در توییتی ضمن محکوم کردن هر گونه شعار فرقه‌ای از تظاهرکنندگان و رهبران سیاسی و مذهبی آنان خواست تا هوشیار بوده و با ارتش و نیروهای امنیتی همکاری کنند.

تظاهرات روز شنبه بزرگترین تظاهراتی است که از زمان کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا برگزار شده است.

بیروت در حال حاضر با صندوق بین‌المللی پول در حال مذاکره است تا برای نجات اقتصاد خود از فروپاشی یک بسته کمکی چند میلیارد دلاری را دریافت کند.

پس از آنکه تظاهرات سراسری گسترده در ماه اکتبر دولت قبلی لبنان را مجبور به کناره‌گیری کرد، دولت دیاب با حمایت شبه نظامیان حزب‌الله و متحدانش به قدرت رسید.

در ماه‌های اخیر، مشکلات مالی لبنان به شدت رو به وخامت گذاشته، به طوریکه ارزش پوند لبنان به نصف رسیده و با توجه به اتکای اقتصاد لبنان بر واردات، قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است. همچنین کسب‌وکارها بسیاری از کارکنان خود را تعدیل کرده‌اند.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

آخرین اخبار

با آبونمان در خبرنامه رایگان میگن نیوز از آخرین پیشبردها در تارنما با خبر شوید